نشست شورای سیاستگذاری «طرح ملی نشاط»

در ۲۲ام دی ۱۳۹۹ منتشر شدآخرین بروز رسانی: ۲۲ام دی ۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی انجمن ورزش‌های الکترونیک ایران اولین جلسه شورای اجرایی “طرح ملی نشاط” (لیگ ورزش‌های الکترونیک فعال) با حضور جناب آقای دکتر احمدی معاون فرهنگی و ورزش‌های همگانی وزارت ورزش و جوانان و سرکار خانم دکتر فرهادی زاد، معاون امور ورزش بانوان صبح امروز در محل سالن جلسات وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

در این جلسه که مسولان، مدیران و نمایندگان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، فدراسیون ورزش‌های همگانی ، فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، فدراسیون ورزش دانش آموزی، فدراسیون ورزش کارگری، سازمان ورزش شهرداری تهران، سازمان بسیج ورزشکاران نیروی مقاومت بسیج و انجمن ورزش‌های الکترونیک ایران حضور داشتند، ابتدا طرح ملی نشاط به صورت جامع و کامل از سوی دکتر نوید آرازشی رئیس سازمان ورزشهای تفریحی و رقابتی ارائه و معرفی شد و پس از توضیحات جناب آقای دکتر ملایی سفید دشتی ریاست فدراسیون ورزش‌های همگانی و جناب آقای لقمان شاورانی دبیر انجمن ورزش‌های الکترونیک ایران، جناب آقای دکتر احمدی معاون فرهنگی و ورزش‌های همگانی وزارت ورزش و جوانان به ایراد سخن پرداختند.

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش با مثبت خواندن برنامه‌های در نظر گرفته شده برای کاهش کم تحرکی گفت: طرح ملی نشاط می‌تواند به افزایش فعالیت‌های بدنی کودکان و نوجوانان کمک کند.

دکتر عبدالحمید احمدی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح گفت: برای رسیدن به هدف این طرح باید ظرفیت‌های همه دستگاه‌ها، نهادها و بخش‌های مختلف را به کمک ورزش همگانی آورد تا بتوانیم یک کار بزرگ و تاثیرگذار را در این حوزه انجام دهیم.

وی با اشاره به آغاز فعالیت طرح ملی نشاط گفت: تمرکز این طرح روی ورزش‌های الکترونیک است. در شرایط فعلی جامعه با واقعیتی به نام ورزش‌های الکترونیک مواجه هستیم که روز به روز بر تعداد مخاطبان آن اضافه می‌شود. ضمن اینکه نهادهای بین المللی ورزش نیز این بخش را به رسمیت شناخته‌اند و برای آن فضای رقابت حتی در سطوح المپیک، بازی‌های یونیورسیاد و داخل سالن در نظر گرفته‌اند.

دکتر احمدی خاطرنشان کرد: جمعیت قابل توجهی به ورزش های الکترونیک مشغول هستند، طبق آمار ۲۰ میلیون کاربر آماتور و ۳ میلیون کاربر حرفه‌ای در سراسر کشور داریم، اکثریت آنها را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، همه این نکات اهمیت این موضوع را گوشزد می‌کند و نمی‌توانیم از آن غافل شویم. طرح ملی نشاط برای اولین باری است که طراحی و برنامه ریزی شده است و در تلاش است که فعالیت بدنی و ورزش‌های الکترونیک را با یکدیگر تلفیق کند.

وی خاطرنشان کرد: شرایط کرونایی کم تحرکی را تشدید کرده است که طبق پایش معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش بر اساس مطالعات انجام شده، جمعیت دانش آموزان چاق ما ۳ درصد بیشتر شده‌اند و اگر این رفتار کم تحرکی ادامه داشته باشد این افراد در میانسالی قطعاً چاق خواهند بود و در معرض ابتلاء به بیماری‌های گوناگون قرار دارند.

معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش تاکید کرد: با توجه به احتمال حضور کرونا حداقل تا نیمه سال آتی، بهتر است برای کرونا برنامه ریزی جدی تری داشته باشیم و بسترهای مشارکت در فعالیت بدنی از راه‌های گوناگون را فراهم کنیم. ما در این بخش مخاطبان باانگیزه و فعالی داریم که باید بتوانیم آنها را در برنامه‌هایمان مشارکت بدهیم تا در مسیری که مد نظرمان است به آنها کمک کنیم.

دکتر احمدی خاطرنشان کرد: طرح ملی نشاط اولین گامی است که در این راستا برداشته می شود. ویژگی این طرح این است که فقط روی ورزش‌های الکترونیک متمرکز نشده و به فعالیت‌های بدنی توجه کرده است. این یک فاکتور مثبت و تاثیرگذار در این طرح است.

وی با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های رسانه‌ای برای معرفی این طرح و گرفتن مشارکت مخاطبان استفاده کنیم گفت: بدون مشارکت نهادها و سازمان‌ها این طرح موفق نخواهد بود. در این راستا نیازمند مشارکت و همراهی آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، نیروهای مسلح، ادارات و سازمان‌ها هستیم. وزارت ارتباطات هم خیلی می‌تواند در این راه به ما کمک کند چرا که زیرساخت‌ها برای ما خیلی مهم است. ستاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و شهرداری‌های و سازمان ورزش شهرداری در تهران و کلان شهرهای بزرگ خیلی می‌توانند به حوزه ورزش همگانی کمک کنند.

پس از پایان فرمایشات و نقطه نظرات دکتر احمدی ، دیگر حضار به ترتیب
۱. سرکار خانم دکتر فرهادی زاد
۲. جناب آقای میرجلیلی
۳. جناب آقای مهندس احمدی
۴ جناب آقای دکتر بشیریان
۵. جناب آقای مهندس پژمان
۶. جناب آقای بهادران
۷. جناب آقای مشهدیاری
۸. جناب آقای غروی
۹. جناب آقای خراسانی
به ایراد سخن و نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

طرح ملی نشاط اولین لیگ ورزش‌های الکترونیک فعال مقرر است از ۱۲ بهمن لغایت ۱۲ فروردین ماه سال آینده برگزار شود که به زودی کلیه اطلاعات و چگونگی برگزاری اطلاع رسانی میشود.

اشتراک گذاری
دیدگاه خود را بنویسید