اولین جلسه انجمن ورزش‌های الکترونیک، فدراسیون ورزش‌های همگانی و کمیته ملی المپیک

در ۲۴ام شهریور ۱۴۰۰ منتشر شدآخرین بروز رسانی: ۲۴ام شهریور ۱۴۰۰

اولین جلسه انجمن ورزش‌های الکترونیک، فدراسیون ورزش‌های همگانی و کمیته ملی المپیک با هدف بررسی وضعیت، شرایط و توانمندی‌های موجود این رشته با حضور ریاست محترم کمیته ملی المپیک.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش‌های همگانی صبح امروز اولین جلسه فدراسیون ورزش‌های همگانی با محوریت انجمن ورزش‌های الکترونیک و موضوع ورود این رشته به بازی‌های آسیایی چین ۲۰۲۲ در محل کمیته ملی المپیک با حضور جناب آقای دکتر صالحی امیری ریاست محترم کمیته ملی المپیک کشورمان، جناب آقای دکتر ملایی ریاست محترم فدراسیون ورزش‌های همگانی، جناب آقای دکتر فروحی دبیر محترم فدراسیون ورزش‌های همگانی و جناب آقای لقمان شاورانی دبیر انجمن ورزش‌های الکترونیک برگزار شد.
در ابتدای جلسه رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی با ارائه گزارش از فعالیت‌های فدراسیون ورزش‌های همگانی و همچنین انجمن ورزش‌های الکترونیک از برگزاری موفق طرح ملی نشاط و اجرای اولین بار تلفیق ورزش و بازیهای رایانه‌ای و همچنین دیگر اقدامات فدراسیون ورزش‌های همگانی نظیر راه اندازی و تشکیل اندیشکده ورزش در فدراسیون و برگزاری لیگ تندرستی گزارشی را به ریاست کمیته ملی المپیک کشورمان ارائه نمود. دکتر ملایی در ادامه به اهمیت میزان بالای مخاطبان رشته ورزش‌های الکترونیک در کشورمان اشاره کرد و افزود با توجه به میلیون‌ها مخاطب این رشته جدید و همچنین حضور قطعی و رسمی این رشته در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ در کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان نیاز به نگاه و برنامه بلند مدت با هدف توسعه و گسترش ورزش‌های الکترونیک خصوصا ورزش‌های مجازی هستیم.

در ادامه این جلسه پس از ارائه گزارش دکتر ملایی، جناب آقای دکتر صالحی امیری ریاست کمیته ملی المپیک ضمن عرض خوش آمد به مهمانان در ابتدا ابراز خوشحالی و شادمانی داشتند نسبت به ورورد قطعی و رسمی ورزش‌های الکترونیک به بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ چین و برگزاری این جلسه را سرآغاز تحول و تغییر مناسب و متناسب این رشته در کشورمان هم راستا با تغیرات بزرگ صنعت ورزش‌های الکترونیک داشتند.
دکتر صالحی امیری با اشاره به مسئولیت گذشته خویش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از صنعت ورزش‌های الکترونیک به عنوان یک ابزار بزرگ و مهم فرهنگی، اقتصادی و ورزشی یاد کردند و افزودند در ایران میبایست از اقتصاد ورزشی حوزه های نوین همچون ورزش‌های الکترونیک و بازی‌های رایانه ای و موبایلی همچون کشورهای دیگر به عنوان یک فرصت درآمدزایی و همچنین یک ابزار مهم فرهنگ سازی و آموزش استفاده کرد.

ایشان با اشاره به علاقه و آشنایی که با ورزش‌های الکترونیک دارند ضمن تشکر از زحمات فدراسیون ورزش‌های همگانی در حمایت از این رشته ورزشی و همچنین تقدیر از پیگیریهای شبانه روزی و دائمی جناب آقای لقمان شاورانی در طول سال‌های فعالیت خود در انجمن ورزش‌های الکترونیک از دیگر مسئولیت های فدراسیون ورزش‌های همگانی و انجمن ورزش‌های الکترونیک توسعه و گسترش ورزش‌های الکترونیک در فدراسیون ‌های ورزشی با هدف ارتقاء آموزش، کسب مهارت، جذب مخاطب و ایجاد درآمدزایی در فناوری‌های دیجیتال را برشمردند و در همین رابطه آمادگی کمیته ملی المپیک را برای ساخت و تولید بازی‌های ورزشی داخلی با مشارکت فدراسیون های ورزشی اعلام داشتند و اجرای آنرا به فدراسیون ورزشهای همگانی محول کردند.
دکتر صالحی امیری در بخش دیگر فرمایشات خود با اشاره به تائید ورزش‌های الکترونیک در کمیته بین‌المللی المپیک IOC و شورای المپیک آسیا OCA از حمایت قاطع کمیته ملی المپیک کشورمان از این انجمن و رشته نوظهور خبر دادند و چشم انداز بسیار خوبی را برای این حوزه تبیین کردند.
دکتر صالحی امیری دارا بودن میلیون‌ها مخاطب در کشور، وجود بازی‌های متنوع ورزشی و تفریحی در کنار تخصص بالا و استعداد ویژه ایرانی‌ها در این حوزه را فرصت مهمی دانستند که میبایست با برنامه‌ریزی درست و مناسب از تولیدات داخلی کشورمان در جهت گسترش و توسعه بازی‌های ایرانی با مشارکت شورای عالی فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت شود.
در ادامه این جلسه جناب آقای دکتر فروحی دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی با ارائه تحلیلی جامع از وضعیت حال حاضر انجمن ورزش‌های الکترونیک و آینده این رشته ورزشی خواستار حمایت بیشتر مادی و معنوی از انجمن شدند.

همچنین در ادامه جلسه جناب آقای شاورانی دبیر انجمن ورزش‌های الکترونیک ابتدا با تشکر از حمایت‌های جناب آقای دکتر صالحی امیری ریاست محترم کمیته ملی المپیک و همچنین خانواده فدراسیون ورزش‌های همگانی به ویژه جناب آقای دکتر ملایی ریاست فدراسیون ورزش‌های همگانی، موفقیت‌های ۲ سال اخیر انجمن را مرهون حمایت‌ها و زحمات وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون همگانی دانستند.
شاورانی با ارائه گزارشی از اقدامات انجمن ورزش‌های الکترونیک، موفقیت‌های اخیر جایگاه بین المللی انجمن، اقدامات کمیته بین الملل المپیک IOC شورای المپیک OCA اظهار داشتند که این شروع یک راه جدید و دوره‌ای متعالی در ورزش‌ دنیا می‌باشد و در واقع المپیک جهانی وارد دنیای ورزش‌های الکترونیک شده است و این بدین معناست که کل ورزش جهان با ورزش‌های الکترونیک عجین شده است.
شاورانی با ارائه گزارشی برنامه های آتی انجمن را به سمع و نظر ریاست محترم کمیته ملی المپیک رساند که در انتهای جلسه دکتر صالحی امیری دستورات و توصیه‌هایی را جهت اجرا به فدراسیون و انجمن ابلاغ کردند.
گفتنی است هفته گذشته با ابلاغ رسمی شورای المپیک آسیا و فدراسیون ورزش‌های الکترونیک آسیا ۱۰ رشته برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ در ورزش‌های الکترونیک تائید و معرفی شد. مدال ورزش‌های الکترونیک همچون دیگر رشته‌های ورزشی محاسبه خواهد شد.

اشتراک گذاری
دیدگاه خود را بنویسید